MENU
Jesteś tutaj: Laboratorium Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

12:54, dnia 05 wrzesień 2022r.
Kategoria:Laboratorium
447
0

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków opiera się na testach laboratoryjnych, badaniach dermatologicznych oraz przeglądzie dokumentacji produktu w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami. Safety Assessor przygotowuje raport bezpieczeństwa. Ostatecznym dokumentem potrzebnym do rejestracji w CPNP jest raport z oceny bezpieczeństwa kosmetyku. W rejestracji kosmetyku bierze udział kilka etapów.

Przegląd dokumentacji kosmetycznej

Zanim laboratorium rozpocznie badanie kosmetyków, musi upewnić się, że nie zawierają one substancji zabronionych, a ich stężenia mieszczą się w dopuszczalnych granicach. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE 1223/2009) zawiera listę substancji, których stosowanie zostało ograniczone lub zabronione. Dokumenty dostarczone przez Producenta potwierdzają skład produktu. Wśród tych dokumentów znajdą się certyfikaty na wszystkie surowce użyte w produkcie, certyfikaty na specjalne zapachy, certyfikaty na opakowania oraz deklaracje podmiotu odpowiedzialnego stwierdzające, że produkt jest wolny od substancji CRM lub że nie był testowany na zwierzętach.

Testy dermatologiczne

Jeśli wyniki laboratoryjne dla produktu kosmetycznego są prawidłowe, a dokumentacja produktu jest przejrzysta, można przeprowadzić badania dermatologiczne. Testy te muszą być wykonywane pod kierunkiem alergologa lub dermatologa. Podstawowym testem jest test płatkowy. Polega on na nałożeniu odpowiedniej ilości badanego produktu na skórę osób badanych. Odzwierciedla on stosowanie produktu przez klienta. Lekarz będzie obserwował skórę pod kątem ewentualnych reakcji alergicznych lub podrażnień dwa do trzech dni po aplikacji. Tylko produkty, które pozytywnie przeszły test dermatologiczny, mogą być wprowadzone na rynek.

Osoba odpowiedzialna

Wszystkie wymagania dotyczące kosmetyków muszą być spełnione przez osobę odpowiedzialną. Osobą odpowiedzialną może być zarówno osoba prywatna, jak i osoba prawna (firma. fundacja). Podstawowym obowiązkiem jest przechowywanie dokumentacji produktu i udostępnianie informacji organom kontroli państwowej. W Polsce jest to Państwowa Inspekcja Sanitarna. Osoba odpowiedzialna jest zobowiązana do powiadamiania władz o wszelkich znanych działaniach niepożądanych oraz zmianach w przechowywaniu lub składzie produktu.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*